FAQ
- Як давно ви займаєтесь психотерапією?
Мій досвід роботи — більше двадцяти років. Я консультую з 2001 року, а тренінги проводжу з 2003.
- Чим відрізняється психолог, психіатр та психотерапевт?
Психолог проводить діагностичну та консультаційну роботу. А психотерапевт, окрім цього, може допомогти розібратися у причинах розладу та знайти спосіб відновлення. Психіатр може виписувати рецепти на ліки. Це все різні професії, але, наприклад, психотерапевт може бути також і психіатром, а психіатр може бути психологом.
- З депресією краще звернутися за допомогою до психіатра або до психотерапевта?
На це питання немає однозначної відповіді. Все залежить від індивідуальних особливостей та протікання розладу. Іноді бувають випадки, коли без медикаментозної підтримки людина просто не може функціонувати. Часто препарати, прописані психіатром, добре допомагають в процесі психотерапії. Іноді вони навпаки заважають. Іноді бувають випадки, коли антидепресанти взагалі ніяк не впливають на розвиток та хід розладу — це так звана стійка до медикаментів депресія.
- Як мені зрозуміти, чи в мене депресія або просто поганий настрій?
Депресія відрізняється від поганого настрою своєю масштабністю. Поганий настрій можна виправити, та він рідко продовжується довше декількох днів. Під час депресії у людини не виходить виправити собі настрій протягом багатьох днів та тижнів, навіть якщо вона намагається це зробити.
- У мене панічні атаки. Чи обов’язково мені приймати ліки?
Ні. Якщо у вас панічні атаки середньої важкості (тобто, ви залишаєтесь у притомності та з вашим тілом фізично нічого не коїться), то ви можете впоратися з панічними атаками за допомогою спеціальних вправ та роботи з психотерапевтом.
- Який напрямок психотерапії найкращий?
Не існує єдиного універсального напрямку психотерапії, який допомагає усім — якщо б це було можливим, існував би тільки цей напрямок, а не десятки різних. Кожній людині підходить щось своє — мені, наприклад, найкраще допомогла тілесно-орієнтована терапія та особисто бодинаміка.
- Як визначитись з вибором психотерапевта? На які критерії звернути увагу?
Важливими критеріями терапевта є вища та додаткова освіта і стаж роботи. Якщо людина тогоріч закінчила ВНЗ, а сьогодні вже консультує у чотирьох напрямках, це повинно навести на думки — а коли вона встигла цьому навчитися? Будь-яка повноцінна навчальна програма з психотерапії займає щонайменше рік, і це додаткова програма для тих, у кого вже є вища освіта — такі програми у жодному випадку не замінюють диплом ВНЗ.